Archiwum wcześniejszych newsów

Już 5 małych żubrów w stadzie satelitarnym

15 lipca dołączyła do stada Kamica z cielakiem (nie wiemy jakiej płci). 17 lipca urodziła kolejnego cielaka leciwa żubrzyca, niedawna przewodniczka stada z Dobrzan. Poród odbył się w stadzie. Łącznie stado satelitarne utworzone w 2008 roku powiększyła się o 5 małych żubrów.

Najnowsze zdjęcia żubrów z cielętami w galerii nr 6. Zapraszamy!

Dodano 19.07.2009 MMT

zubr

Stado powiększa się

7 lipca powróciła do stada czteroletnia krowa z nowo narodzoną krówka. Cały czas brakuje Kamicy.

Wnyk na nodze żubrzycy
W trakcie zabiegu
Już po wszystkim

Dodano 08.07.2009 MMT

 

zubr

 

Kolejne cielęta

W stadzie w Nadleśnictwie Drawsko kolejne krowy odłączają się od stada w celu urodzenia cielaka. Nieobecne są dwie krowy - Kamica, starsza żubrzyca, która w Białowieży rodziłą cielęta i czterolatka, która zapewne urodzi pierwszego cielaka.

W Nadleśnictwie Mirosławiec urodziły się na pewno 3 cielęta. Stado przebywa w trudno dostępnym terenie, możliwe więc, że cieląt jest już więcej.

Dodano 24.06.2009 MMT

zubr

Pierwsze cielęta

Żubry z Nadleśnictwa Dobrzany i Nadleśnictwa Drawsko są cały czas razem i utworzyły jedno stado. Przebywają na terenie Nadleśnictwa Drawsko w swoim stałym rewirze. W Nadleśnictwie Dobrzany pozostała krowa o imieniu Ósma, której zdejmowaliśmy w marcu wnyk z nogi. Ósma już prawie nie kuleje i wyraźnie poprawiła się jej kondycja, a co najciekawsze i zaskakujące po tak ciężkich przeżyciach, 4 czerwca urodziła cielaka (prawdopodobnie byczka). To pierwszy żubr urodzony w Ostoi Ińskiej. Cielaka z matką mieliśmy okazję sfotografować 14 czerwca - oboje wyglądają dobrze, zdjęcie jest marnej jakości, bo Ósma jest wyjątkowo ostrożną i skrytą matką.

W połączonym stadzie w Nadleśnictwie Drawsko cielak urodził się 18 czerwca. Urodziła ją (bo jest to prawdopodobnie krówka) czteroletnia żubrzyca, sprowadzona do Nadleśnictwa Łobez. Narodziny odbyły się w stadzie, a cielakiem opiekuje się poza matką co najmniej jedna "ciotka". Zdjęcia małej krówki zrobione zostały 21 czerwca - cielak rośnie jak na drożdżach i bardzo sprawnie porusza się wraz z całym stadem.

Ósma z cielakiem
Krowa z cielakiem w Drawsku
Krowa z cielakiem w Drawsku
Krowa z cielakiem w Drawsku
Połączone stado w Drawsku
Byki w Drawsku

Dodano 21.06.2009 MMT

zubr

Stada połączyły się (miejmy nadzieję, że tylko chwilowo)

Stado z Nadleśnictwa Dobrzany, liczące 7 zwierząt, w ciągu ostatniego miesiąca trzy razy podchodziło do zachodniej granicy areału stada z Nadleśnictwa Drawsko. Dnia 30 kwietnia br. rano żubry z Dobrzan weszły na teren żubrów z Drawsko i przemierzyły ich rewir aż do jego wschodniej granicy. Tego samego dnia zawróciły na zachód i wieczorem spotkały się z miejscowym stadem. Są razem już dwie doby, ale wyraźnie trzymają się w dwóch grupach. Mamy nadzieję, że to połączenie jest tylko chwilowe. Połączonymi żubrami dowodzi krowa Karwia, przewodniczka stada z Drawska.

połączone stada żubrów

 Dodano 02.05.2009 MMT

 

zubry.org

Lubimy (oglądać) żubry

W niedzielę 19 kwietnia żubry pasące się przy szosie krajowej nr 10 koło Piecnika wzbudziły zainteresowanie licznych podróżnych. Poniżej uśmiechnięci ludzie robiący sobie zdjęcia z żubrami.

Wnyk na nodze żubrzycy
W trakcie zabiegu
Już po wszystkim

Dodano 22.04.2009 MMT

zubr

 

Ranna żubrzyca, o imieniu Ósma, zdrowieje

Kliknij aby powiększyćCzteroletnia krowa, której w marcu zdjęliśmy wnyk z nogi, przebywa cały czas w Leśnictwie Kozia Góra w okolicy rozebranej zagrody aklimatyzacyjnej. Ma założoną obrożę telemetryczną, dzięki czemu możemy cały czas monitorować jej zachowanie. Jest sama, porusza się się na obszarze około 4 km kw. Zdjęcia wykonane za pomocą fotopułapki (przekazanej nam przez Ecotone - DZĘKUJEMY) umożliwiają śledzenie gojenia się zraninej nogi. Na załącznym zdjęciu wyraźnie widoczna jest blizna na lewej przedniej nodze żubrzycy.

 Dodano 20.04.2009 MMT

 

zubry.org

 

WIELKANOC 2009

wielkanoc

Dodano 09.04.2009 MMT

 

zubr

 

Wnyk na nodze żubrzycy

26 lutego pisaliśmy o utykającej żubrzycy ze stada w Dobrzanach. Wraz ze stopnieniem śniegu skończyły się informacje o jej występowaniu. Aż do marcowej śnieżycy, po której udało się ją ponownie odnaleźć. Okazało się, że na przedniej nodze ma zaciągnięty wnyk. Krowa została unieruchomiona i zdjęliśmy wnyk. Rana jest poważna, cała noga jest opuchnięta, a żubrzyca jest w marnej kondycji. Po opatrzeniu rany założyliśmy zwierzęciu obrożę telemetryczną, aby w razie potrzeby łatwiej było udzielić pomocy.

Po zabiegu żubrzyca wróciła do swojego rewiru, w którym spędziła ostatnie 5 miesięcy. Jest tam dokarmiana.

Wnyk na nodze żubrzycy
W trakcie zabiegu
Już po wszystkim

Dodano 29.03.2009 MMT

 

zubr

Żubry po zimiePontek

Zuby ze wszystkich stad przetrwały zimę w doskonałej kondycji. Dzięki obfitemu dokarmianiu przebywały mniej niż zwykle na terenach otwartych, gdzie mogłyby wyrządzić szkody w zasiewach.

Na podstawie danych z monitoringu telemetrycznego określiśmy miejsca, gdzie stada przebywają najchętniej w okresi zimowm i tam w najbliższym czasie zbudujemy dodatkowe paśniki.

 

Dodano 07.03.2009 MMT

Żubry w letnich rewirach

Kliknij aby powiększyć

Stado w Nadleśnictwie Dobrzany powróciło do swojego letniego rewiru. Żubry przeszły około 4 km na wschód i obecnie przebywają w okolicach byłej zagrody adaptacyjnej w Leśnictwie Kozia Góra.

 

 Dodano 03.03.2009 MMT

 

Stado w komplecie

Od października 2008 r. stado w Nadleśnictwie Dobrzany było wielokrotnie widywane w ilości siedmiu a nie ośmiu zwierząt. Krążyły pogłoski o śmierci jednego żubra w niejasnych okolicznościach. Pokrywa śnieżna umożliwiła odtropienie i odnalezienie "zaginionego" żubra. Czteroletnia obecnie krowa oddzieliła się od stada niestety nie z własnej woli ale na skutek kontuzji. Cały czas silnie kuleje na przednią nogę i nie byłaby w stanie nadążyć za stadem. Jest pod baczną obserwacją, chcemy wyjaśnić przyczynę urazu i w razie konieczności będziemy leczyć żubrzycę.

Dodano 26.02.2009 MMT

 

zubr

Koniec immobilizacji i wymiany obroży telemetrycznych

W ostatnich dniach lutego założyliśmy 9 obrożę telemetryczną w tym sezonie. W ten sposób zakończyliśmy akcję. Na zdjęvciach poniżej ostatnie dwie żubrzyce w trakcie zakładania obroży.

Krowa po założeniu obroży
Pomiary zwierzęcia
Pomiary zwierzęcia

Dodano 26.02.2009 MMT

 

zubr

Zginął PontekPontek

 

Byk Pontek sprowadzony w 2005 r. do wolnego stada w Nadleśnictwie Mirosławiec z Pszczyny zginął 15 lutego br. na skutek ran odniesionych w walce o przewodnictwo w stadzie.

 

Dodano 16.2009 MMT

 

zubr

Dokarmianie w toku

Trwa intensywne dokarmianie trzech stad żubrów w Nadleśnictwach Dobrzany, Drawsko i Mirosławiec. Zubry bardzo chętnie zjadają buraki i owies, mniejszym powodzeniem cieszy się siano. Dokarmianie będzie prowadzone do połowy kwietnia.

Paśnik w Nadleśnictwie Drawsko
Paśnik w Nadleśnictwie Mirosławiec
Paśnik w Nadleśnictwie Drawsko

Dodano 14.02.2009 MMT

 

zubr

Wymiana obroży telemetrycznych

W ramach projektu "Program ochrony żubra w Polsce: rozwój i ochrona stada zachodniopomorskiego" sześciu żubrom założyliśmy w kwietniu ubiegłego roku obroże telemetryczne GPS. Teraz stare obroże, które przestały działać, wymieniamy na nowe. Do założenia obroży konieczna jest immobilizacja zwierzęcia. "Upolowaliśmy" trzy żubry, kolejne sześć zwierząt będziemy immobilizować do marca.

Karwia po założeniu obroży
Byk przed założeniem obroży
Byk po założeniu obroży

Dodano 18.01.2009 MMT

 

zubr

Zimowy sezon dokarmiania żubrów rozpoczęty

Stado żubrów uwolnione z zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Łobez od lipca przeniosło się do Nadleśnictwa Drawsko. Wygląda na to, że zwierzęta nie Kliknij aby powiększyćmają zamiaru wracać do lasu w pobliże zagrody, gdzie czekają dwa paśniki.

Zdecydowaliśmy się na budowę kolejnego paśnika w terenie obecnego przebywania żubrów. Budowa została już zakończona, w paśniku jest już karma, ale żubry jeszcze go nie znalazły.

 Dodano 11.11.2008 MMT

 

Bieżące wieści żubrowe

Zbieracze grzybów byli świadkami narodzin małego żubra w pierwszych dniach października. Dotychczas w stadzie zachodniopomorskim nie mieliśmy informacji o tak późnym tereminie porodu. W zeszłym roku mały żubr przyszedł na świat we wrześniu, żyje i ma się dobrze.

Na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Szczecinie dnia 17 października 2008 r. przedstawiliśmy informację o realizacji projektu "Program ochrony żubra w Polsce: rozwój i ochrona stada zachodniopomorskiego". Rada wyraziła aprobatę dla postępów projektu.

Został rozstrzygnięty przetarg na dostawę karmy dla żubrów na najbliższe sześć miesięcy. Pierwsza karma w paśnikach pojawi się w przyszłym tygodniu.

Dodano 19.10.2008 MMT

 

Dramatyczna sytuacja żubrów na Ukrainie

Na konferencji w Cisnej koledzy z Ukrainy Ivan Parnikoza, Vladimir Borejko i Vladimir Sesin przedstawili referat dotryczący dramatycznego spadku liczebności ukraińskiej populacji żubrów. Od 1992 r. liczba żubrów zmniejszyła się z 685 osobnikód do 210 w 2007 r. Niektóre wolne stada z terenów wschodniej Ukrainy zostały całkowicie wytępione.

Poniżej zamieszczamy apel do władz Ukrainy o powstrzymanie eksterminacji żubrów. Koledzy z Ukrainy proszą o wysyłanie listu do władz pod podane adresy pocztowe oraz na adresy e-mail:

Ministry of natural protection of Ukraine udz@menr.gov.ua

Foreign Ministry of Ukraine zsmfa@mfa.gov.ua

State Committee of Forestry olga_klimenko@dklg.gov.ua

Apel w sprwie żubrów na Ukrainie (wersja angielska)

 

Dodano 23 .09.2008 MMT

VI miedzynarodowa konferencja naukowa "Żubr w sieci Natura 2000"

W dniach 15-16 września 2008 r. w Cisnej w Bieszczadach odbyła się VI miedzynarodowa konferencja naukowa "Żubr w sieci Natura 2000". Wysłuchaliśmy szeregu bardzo ciekawych referatów. Towarzystwo przedstawiło sprawozdanie z przebiegu realizowanego projektu pod tutułem "Nowe stada żubrów w województwie zachodniopomorskim".

Referat i prezentacja do pobrania:

Nowe stada żubrów w województwie zachodniopomorskim

Prezentacja

Dodano 22 .09.2008 MMT

Na drodze krajowej nr 10 zginął żubr !!!

W nocy z 22 na 23 sierpnia br. koło miejscowości Piecnik w gminie Mirosławiec na ruchliwej przelotowej drodze krajowej nr 10 zginął uderzony przez TIR samiec żubra. Kierowcy nic się nie stało, zwierzę zginęło na miejscu. Wypadek zdarzył się na terenie stałego arału żubrów, w miejscu, gdzie stado często przekracza szosę. Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 70 km/h i stoją tablice ostrzegające o możliwości napotkania żubra. Kierowcy jednak często lekceważą ostrzeżenia.

Żubr, ktory zginął to byk w wieku 10 - 12 lat. Był często obserwowany i fotografowany. Ze względu na ułamany róg łatwo było go rozpoznać.

Dodano 25 .08.2008 MMT

 

Dwa nowe paśniki dla żubrów gotowe

W ramach projektu "Program ochrony żubra w Polsce: rozwój i ochrona stada zachodniopomorskiego" przewidziano budowę czterech paśniPaśnik w Nadleśnictwie Dobrzanyków dla żubrów. Dwa pierwsze powstały w marcu w zaagrodach adaptacyjnych i służyły żubrom podczas trzymiesięcznej aklimatyzacji. Po uwolnieniu z zagród żubry bardzo rzadko podchodzą do paśników, które kojarzą się z miejscem zamknięcia i jeszcze do tego są o tej porze roku puste. W miejsach, gdzie stada obecnie przebywają najchętniej, stanęły w pierwszych dniach sierpnia kolejne dwa paśniki. Na razie nie wzbudziły zainteresowania żubrów. Dopiero owies, buraki i siano przyciągną do nich zwierzęta późną jesienią i zimą.

Dodano 12.08.2008 MMT

 

Zagrody aklimatyzacyjne rozebrane

Po uwolnieniu żubrów zgodnie z umową z nadleśnictwami zagrody adaptacyjne zostały rozebrane. Pozostały paśniki, które stały wewnątrz zagród.

Byk Poradnik
Pomiary telemetryczne
Żubr

Dodano 12.08.2008 MMT

Karwia dołączyła do stada

W dniu przywozu żubrów z Białowieskiego Parku Narodowego do Nadleśnictwa Łobez - 21.03.2Karwia008 r - jedna z krów o imieniu Karwia uciekła z zagrody adaptacyjnej. Przez cały czas przebywała w Nadleśnictwie Drawsko na terenie poligonu wojskowego. Była bardzo ostrożna, widziano ją tylko dwa razy i sporadycznie spotykano tropy. Wypuszczone z zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Łobez żubry 19.07.2008 r. przeszły na poligon i po trzech dniach odnalazły się nawzajem. Karwia od razu została przewodniczką stada i od tej chwili pozostałe żubry, naśladując przewodniczkę, stały się dużo ostrożniejsze. Podejście stada na odległość mniejszą niż 200 m jest prawie niemożliwe, pobieranie danych z obroży drogą radiową stało się koszmarem.

Dodano 12.08.2008 MMT

Żubry na wolności już od miesiąca.

Stado z Nadleśnictwa Dobrzany od uwolnienia w czerwcu 2008 r. przebywa w Leśnictwie Kozia Góra. Porusza się na obszarze 400 ha w bardzo gęstym, niedostępnym lesie.

Byk Poradnik
Pomiary telemetryczne
Żubr

Stado z Nadleśnictwa Łobez w pierwszym tygodniu po uwolnieniu bytowało w Leśnictwie Studnica w Nadleśnictwie Drawsko, po tym czasie wróciło do Leśnictwa Ginawa w Nadleśnictwie Łobez w okolice zagrody adaptacyjnej. Zajmowany przez to ugrupowanie areał jest zdecydowanie większy - żubry poruszają się po obszarze około 650 ha lasu obu nadleśnictw. Tydzień temu żubry przeszły w ciągu jednego dnia około 10 km na południe ponownie do Nadleśnictwa Drawsko i wędrują na obszarze kolejnych 600 ha na północny wschód od miejscowości Czertyń.

Aktualna mapa stada z Nadleśnictwa Łobez 

Żubry w Leśnictwie Ginawa
Żubr z obrożą telemetryczną
Stado pod lasem

Dodano 23.07.2008 MMT, MG

Żubry już na wolności!

Pierwszy raz od 28 lat zostały w Polsce Zachodniej stworzone nowe stada wolnych żubrów. W 1980 r. prof. Ryszard Graczyk sprowadził do Nadleśnictwa Wałcz osiem żubrów, z których powstało liczące obecnie 42 osobniki wolne stado zachodniopomorskie.

Dnia 20 czerwca 2008 r. 16 żubrów zostało uwolnionych z zagród aklimatyzacyjnych w Nadleśnictwach Dobrzany i Łobez.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w lutym br. podpisało umowę z Fundacją EkoFundusz na finansowanie projektu "Program ochrony żubra w Polsce: rozwój i ochrona stada zachodniopomorskiego". Projekt dofinansowywany jest także przez Bank PEKAO SA. Realizację poprzedziły półtoraroczne uzgodnienia z użytkownikami terenu i uzgodnienia lokalizacji zagród adaptacyjnych. Od razu po podpisaniu umowy przystąpiliśmy do realizacji najważniejszego zadania - utworzenia dwóch satelitarnych stad żubrów na obszarze Ostoi Ińskiej.

Budowa paśnikaPaśnikPrzywóz żubra

ŻubryŻubryObroże telemetryczneRozbieramy zagrodę

Dwie zagrody adaptacyjne o powierzchni po 4 ha każda powstały w Nadleśnictwie Dobrzany (Leśnictwo Kozia Góra) i  Nadleśnictwie Łobez (Leśnictwo Ginawa). Pierwsze żubry - 12 krów z Białowieskiego Parku Narodowego - zostały przywiezione 21 marca br. Byki - 2 z Nadleśnictwa Kobiór i 2 z Nadleśnictwa Niepołomice - przyjechały 10 kwietnia.  Podczas trzech miesięcy bytności w zagrodach żubry przeszły kwarantannę, aklimatyzację do miejscowych warunków i utworzyły stada z ustaloną hierarchią. Dwie najstarsze krowy i dorosły byk w każdym stadzie zostały wyposażone w obroże telemetryczne GPS - bardzo nowoczesny sprzęt firmy Vectronic - Aerospace, przekazujący ogromną liczbę danych o zachowaniu zwierząt. Położenie każdego zwierzęcia z obrożą mierzone jest co godzinę, co 5 minut rejestrowana jest aktywność żubra i temperatura. Obroża przesyła dane w postaci SMS-ów w pakietach co 7 godzin. W ten sposób nowe stada są dokładnie monitorowane.                                      

Cztery dni po uwolnieniu żubry przebywają nadal w rejonach zagród. Stado z Nadleśnictwa Dobrzany przemieściło się w kierunku północnym od zagrody i jest nadal w Leśnictwie Kozia Góra. Stado z Nadleśnictwa Łobez przeszło do Nadleśnictwa Drawsko i przebywa w Leśnictwie Studnica na południe od zagrody. 

Aktualne rejony przebywania stad  

    Stado z Nadleśnictwa Dobrzany

    Stado z Nadleśnictwa Łobez   

Kontakt w sprawie żubrów

telefony 0913972935, 0661647616, 0501009692

e-mail tracz@hot.pl

dodano 23.06.2008 MG